Výpověď doby konce 19. a začátku 20. století, zásah 1. světové války do života běžného člověka, vznik české turistiky, základní pravidla chování na cestách – to vše obsahuje dílo Turistika Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, průkopníka české turistiky, předsedy Klubu českých turistů a čelného přestavitele mezinárodního i českého olympijského hnutí.
Současného čtenáře překvapí nadčasovost některých autorových úvah a bystrý úsudek: „Jisto je, že kytičky do oken a květiny na balkony a kandelábry atd. jsou teprve puntík veškeré úpravy a patří také na konec, jako na př. státní právo. Tj.: nejdříve všude čistota, od místnosti nejposlednějších, a pak teprve květiny. Nechtěj míti salon ten, kdo nemáš pořádné a čisté kuchyně, pokoje obývacího a ložnice…“.
Úsměv naopak vykouzlí některé rady, poučení, či doporučení, kterými by se měl turista na svých cestách doma i v daleké cizině řídit: „Podrob se mravům každé země, jež neshledávej ani divnými, ani směšnými nebo divokými, vyjma mravy Kanibalů…“
Turistika má podle autora vychovávat člověka ke vztahu k přírodě, vést k touze po poznávání a sebevzdělávání, k prohlubování tělesné zdatnosti, vlastenectví a radosti ze svobody, kterou turistika nabízí, protože, jak píše autor: „Se smutnou tváří na výlety nechoď“.